A Vég kezdete
Jó napot kívánok, megtalálta már Jézust?
Nem kell megijedni, ilyesmiről nem lesz szó, bár sokak fejében ez az asszociáció jelenik meg, ha valaki szélesebb társaságban kezdi el emlegetni az olajhozam csúcsot, vagy a globális civilizáció összeomlását. Olyannyira távol áll a világról kialakított kényelmes képünktől, és az életünkkel, jövőnkkel kapcsolatos elvárásainktól mindaz, amiről a következőkben szó lesz, hogy teljesen megszokott, és természetes első reakció rácsukni az ajtót, és a függöny mögül figyelni, amíg a fekete könyvecskés idióták átsétálnak a szomszéd ajtajához.
2015-öt írunk, mikor megkezdem ezt az írásfolyamot, ami már tulajdonképp régóta érlelődött. Mostanra szép, egészséges méretűre nőtt a közmondásos elefánt a szobában, és ahogy egyre többeket szorít a tompora a szoba falához, mind többen leszünk kénytelenek kinyitni a szemünket és a nagyon is természetes ignorancia helyett, valamivel több energiabefektetéssel, a minket körülvevő valóságot kielégítőbben magyarázó világképet építeni.
El kell ugyanakkor keserítenem mindenkit, aki a blog címét olvasva valamiféle katasztrófapornóra számít. Nem az apokalipszis lovasai, és ürgebőrbe varrt marslakók fognak a blog oldalain megelevenedni, hogy egy végső, tűznyelvekkel ölelkező orgiában indítsanak meg Eget és Földet. Milyen kényelmes is lenne.. Bizony mondom Nektek szűk az ösvény amit a józan ész jegyében be kell járnunk; világvége-hívőkkel szegélyezve az egyik, és a páratlan emberi lelemény szószólóival a másik oldalról.
Az egyik alapvetés ugyanakkor, hogy életünk keretei jelentősen eltérnek majd mai elvárásainktól a 21. században, függetlenül attól, hogyan viszonyulunk a szóban forgó eltérésekhez érzelmileg. Ha ezt elfogadjuk, akkor talán sikeresebben fogunk tudni alkalmazkodni a realitáshoz akár az egyén, akár a társadalom szintjén. Ha valamilyen elvont célt, hitvallást kell meghatározni akkor ez lehet az. Az ember a jég hátán is megél. De, hogy erre a megállapításra jussunk, és e mentén gondolkodva tudjunk cselekedni, fel kell számolnunk a fejlődésbe vetett hitünket, így szándékom szerint számos, a politika, energetika, gazdaság és társadalomtudomány területéhez tartozó témát érintve egyesével megnevezzük és tetemre hívjuk ezeket a meggyőződéseket, hogy érvényességüket megkérdőjelezzük.
Végül előre kell bocsátanom, hogy egyetlen témának sem vagyok tanult szakértője, így a közreadott írások értelemszerűen nem saját kútfőből származnak majd, azokat releváns angol nyelvű fórumokról idézem majd be annak érdekében, hogy a magyarnyelvű diskurzus megkezdését segítsem. A téma nem könnyű, ezt előrebocsátom, így sokrétű alapismeretek elsajátítására lesz szükség, amit igyekszem az első retrospektív posztokkal segíteni. Így reményeim szerint sorra vesszük a helyzetet a Meadows féle Növekedés határai, olajhozamcsúcs, fenntartható fejlődés stb. témakörökben, hogy aztán a fordulatszámot felvéve az aktuális angolnyelvű írásokat szemlézhessük.
Jó olvasást, és kommentelést mindenkinek, természetesen a vitakultúra szabályainak szem előtt tartásával.